Piggle - Küçük Bir Kız Çocuğunun Psikanalizle Tedavisinin Öyküsü

PAYLAŞ
SATIN AL YORUM YAZ
Kitap Akrabalıkları

Piggle, psikanalist Donald W. Winnicott’ın iki yaşından beş yaşına kadar gördüğü ço­cuk danışanı Gabrielle’in takma adı. Bu kitap da Winnicott’ın düzenli olmayan, kendi ifadesiyle “talep üzerine” gerçekleşen psikanalitik görüşmelerde aldığı notlardan ve çocuğun anne babasıyla mektuplaşmalarından oluşuyor.

Nesne ilişkileri kuramının ve çocuk psikanalizinin önde gelen temsilcisiyle, kız kar­deşi doğduktan sonra kâbuslar görmeye başlayan küçük hastası arasındaki aktarım ilişkisinin kuruluşu, özgül oyun tekniğinin uygulanışı ve hastanın iç dünyasının geli­şimi üzerinden psikanalitik sürecin işleyişini “içeriden” gösteren benzersiz bir olgu çalışması “Piggle”.

“İki yaş dört aylık kızımız Gabrielle’i görmek için zaman ayırabilir misiniz? Endişeleri var, bunlar geceleri onu uyutmuyor ve bazen genel olarak yaşam kalitesini ve her zaman olmasa da bizimle olan ilişkilerini etkiliyor. “Birkaç ayrıntı vereyim.

“Onu bebek olarak tanımlamak zor; fazlasıyla bir birey gibiydi, karşısındaki kişiye büyük manevi gücü olduğu hissini veriyordu. Beslenmesi hakkında söyleyecek pek bir şey yok; kolayca ve kendiliğinden oldu; sütten kesilmesi de öyle. Dokuz ay anne sütü emdi. Dengesi harikadır – yürümeyi öğrenirken hemen hiç düşmedi, düştüğü zaman da ağlamazdı. İlk zamanlardan itibaren babasına karşı çok aşırı duygular sergiledi, annesine karşı ise biraz zorbaydı.

“Yirmi bir aylıkken, bana göre onun için çok erken bir dönemde küçük bir kız kardeşi oldu (şimdi yedi aylık). Bu (ve sanırım) bizim bu konudaki kaygılarımız da2 onda büyük bir değişikliğe yol açtı.

“Daha önce hiç olmadığı şekilde çabucak sıkılıyor ve bunalıyor, aniden ilişkilerinin ve özellikle de kimliğinin bilincine varıyor. Şiddetli sıkıntı ve kardeşine duyduğu aleni kıskançlık fazla uzun sürmedi ama sıkıntı çok şiddetliydi. İki kardeş artık birbirlerini çok eğlenceli buluyorlar. Adeta varlığını görmezden geldiği annesine karşı Gabrielle çok daha sıcak davranıyor ama bazen daha çok güceniklik gösteriyor. Babasına karşı da bariz biçimde mesafeli oldu.

“Size daha fazla ayrıntı vermeye çalışmayacağım, fakat geceleri geç saatlere kadar bize seslenmesine sebep olan düşlemlerini anlatacağım.

“Gabrielle’in kara bir annesiyle babası var. Kara anne geceleri gelip ‘Yamlarım nerede?’ diyor. (Yam, yemek demek. Kara anne yam dediği göğüslerini gösteriyor, büyütmek için çekiştiriyor.) Bazen kara anne onu tuvalete kapatıyor. Gabrielle’in karnında yaşayan ve oradan telefonla konuşabilen kara anne, sık sık hastalanıyor, iyileşmesi de çok zor oluyor.

* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.