Genel Müdür'den Mesaj

Genel Müdür'den Mesaj

Kâzım Taşkent, 1944 yılında Yapı Kredi’nin ilk şubesinin açılışında “Bizim gibi büyük kuruluşların iki görevi vardır. Biri, kendi iştigal konuları ile ilgili görevleri, ikincisi ise, topluma karşı olan görevleridir. Biz, topluma karşı  görev olarak kültür ve sanatı seçtik. O yüzden biz, kültür ve sanat bankasıyız” diyerek bu bankanın temellerini atmış. Bu felsefe o günden beri son derece doğal, benimsenmiş bir şekilde yaşatılıyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık olarak kültür ve sanatı daha çok sevdirmek, derinliğiyle anlaşılabilmesini sağlamak ve daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için bir bütünlük içinde sunmayı görev biliyoruz. Bu kapsamda yayıncılık faaliyetlerimizi, sergi ve etkinliklerimizi bir bütünün parçaları olarak görüyoruz. Sergiler için mutlaka kitaplar, söyleşiler, çocuk etkinlikleri yapıyoruz. Bazen de kitaplarımızdan hareketle sergiler düzenliyoruz. Bir insanın, bir okulun, bir ailenin, bir arkadaş grubunun kültür ve sanat ihtiyacını karşılayacak, onlara yeni meraklar aşılayacak, yeni sevgiler tattıracak işler yapmak için heyecan ve özenle çalışıyoruz.

“Doğan Kardeş” dergisiyle 1945’te başlayan yayıncılığımız, bugün hem kitaplarımız hem de dergilerimizle edebiyat, felsefe, tarih ve sanat dünyasında saygın bir yere sahip. 2016 Eylül sonunda 4720. kitabımızı yayımladık. Türkiye’de yayıncılık dünyasında bu sayının tarihi bir değer taşıdığını düşünüyoruz. Bu çok önemli bir birikim ve büyüklük. Gelecek, bunların doğal bir uzantısı olacak.

Farklı dönemlerden ve farklı tarzlardaki sergilerimiz daima o tarzların en iyi örneklerini sunuyor. Arkeoloji, etnografya, “Bir Usta Bir Dünya” sergileri ziyaretçilerine geçmişi anlattığı gibi, yeni ufuklar da açıyor. Figüratiften soyuta, heykelden yerleştirmeye birçok sergiye ev sahipliği yapan Kâzım Taşkent Sanat Galerisi’nde “İstiklâl Serüveni” sergi dizisiyle uluslararası platformda adını duyuran sanatçıları ağırladık; kapsamlı sanatçı monografileriyle desteklenen bu diziyle yeni bir sanatsever kitlesine hitap ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde Galatasaray’daki binamızda önemli değişiklikler olacak. Baştan aşağı bir yenilenme sürecine girecek olan mekânımızı inşaatın başlayacağı güne kadar değerlendiriyor, ziyaretçilerimize güzellikler sunmaya devam ediyoruz. Binamız inşaat halindeyken başka yerlerde sergilerimizi sunmaya devam edeceğiz.

Sizlerin desteği ve ilgisiyle sanatın ve kitapların aydınlığının giderek artmasını diliyorum.

Tülay Güngen